Uyku Tulumu Seçimi, Bakımı ve Saklanması

1_thumb2

UYKU TULUMU

Kamplı faaliyetlerde sırt çantamızda ağırlık ve hacimsel olarak en fazla yer kaplayan malzememiz net olarak uyku tulumumuzdur. Uyku tulumu alırken kaz tüyü mü alacağız yoksa sentetik mi alacağız, buna karar vermeliyiz. Peki bu kararı nasıl vereceğiz? Öncelikle yapacağımız faaliyetimiz hangi mevsimde yer alacak, hangi bölgeyi kapsayacak, dağ mı deniz kenarı mı ve önemli unsurlardan bir tanesi bütçemiz..

3 mevsim veya yağışlı zamanlarda kullanacağımız zaman sentetik uyku tulumları fazlaca işimizi görebilir. Ancak kamplı yüksek dağ faaliyetleri, ciddi kış kampları gibi faaliyetlerde sentetik uyku tulumları belli bir noktaya kadar işinizi görecektir ve yetersiz kalarak üşümenize sebep olacaktır. Yüksek dağ ve ciddi kış faaliyetlerinde kaz tüyü tulum gereklidir. Ancak benim yeterli bütçem yok sentetik ile idare edemem mi derseniz, tabii ki sentetik tulumla da idare etme şansınız var. Nasıl derseniz, polar örtüyü uyku tulumu gibi dikin ve önce poların içine, sonra tulumunuzun içine girin. Birde sıcak su torbaları gayet başarılı. Uyurken 2 tane sıcak su torbasına sıcak su koyarak birisini ayaklarınızın yanına diğerini de belinize koyarak 3, 4 saatlik güzel bir sıcaklık yakalayabiliyorsunuz. Ancak sıcaklık artırıcı ısı bantları tarzında satılan ürünleri tavsiye etmiyorum. Ani ısı artırma ve düşmeler nedeniyle vücut daha çok üşümeye başlıyor.

Uyku tulumlarında yazan sıcakları değerleri ne demek istiyor?

Uyku tulumu ısı aralıkları CE EN 13537 standartlarına göre belirlenmiştir. Bunlar;
Extreme: Standart bir insanın hipotermi geçirmeden ancak sağlıklı bir şekilde de uyuyamadan hayatta kalabileceği en düşük sıcaklık
Comfort: Konfor noktası erkek ve kadınlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu alınırken dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Tulumda rahatça uyuyabildiğiniz noktadır.
Maksimum comfort: Başlık ve fermuar açık şekilde uyunabilecek pozisyon için söylenen ısı derecesidir.

Şu unutulmamalıdır ki, tulum ısıtmaz. Uyku tulumları sadece vücut sıcaklığını muhafaza ederek sıcak kalmanızı sağlar.
Hiçbir tulum sizi kendiliğinden ısıtmaz. Isınmanızı sağlayan kendi vücut ısınızdır. Basitçe anlatmak gerekirse, tulumlar vücut ısınızla ısıttığınız tulumun içindeki havanın dışarı kaçmasını engeller ve böylece ısınmanızı sağlarlar. Bu değerlerin hepsi çadır içinde ve mat üzerinde olarak değerlendirilir. Aynı tulumla siz üşürken, arkadaşınız çok konforlu bir şekilde uyuyor olabilir. Bu etkileyen nedenler ise;
– Uyku tulumunun boyunuzdan çok çok daha uzun olması. Maalesef ülkemizde hep büyük uzun tulumları satılıyor. Alırken boyunuza uygun olmasına lütfen dikkat edin.
– Metabolizma hızınız, o an ki sağlık durumunuz, kış şartları için çadırınızın ve matınızın kalitesi,
– Ve yine tulum alırken kadın, erkek modellerine dikkat etmek gerekiyor. Ne yazık ki ülkemize tek tip model geliyor ve kadınlar bu konuda sıkıntı yaşamaktadırlar.
– Tulumun içine kıyafetli, kıyafetsiz vb girmek konusunda bir çok tartışma var. Ben sadece kendi yaptığımı söylemek istiyorum. Ben mümkün olduğu kadar şort ve tişörtle tulumun içine giriyorum. Tabii ki tulumuma güvendiğim için orası da ayrı bir olay. Şu var ki kıyafetle tuluma girip içerisinde terler iseniz daha çok üşürsünüz, ona dikkat edin.
– Son olarak uyumadan önce küçük tuvaletiniz var ise ve üşenip yapmaz ve tutarsanız sabaha kadar üşürsünüz arkadaşlar, bunu aklınızdan çıkarmayın.
Uyku tulumlarında 2 tip fermuar yapısı vardır. Yandan tam boy ve ortadan veya kenardan yarım boya kadar. Yarım boy ısı yalıtım olarak iyi olsa da hareket kısıtlılığı yüzünden tercih edilmeyebilir.

Sentetik ve kaz tüyü uyku tulumlarının avantaj ve dezavantajları neler onlara bakalım.
Sentetik uyku tulumları
Avantajları;
– Fiyat avantajı ve ürün çeşitliliği oldukça fazladır, temizleme kolaylığı, ıslanma durumunda dahi kullanma özelliği ve kolayca kuruması,
Dezavantajları;
– Ağırlıkları ve hacimsel olarak fazla yer kaplamaları.
Kaz tüyü uyku tulumları
Avantajları;
– Isı yalıtımı konusunda çok iyidir, ağırlık ve hacim olarak müthiş avantajlıdır. Düzgün kullanıldığı zaman uzun süre kullanılabilir.
Dezavantajları;
– Oldukça pahalıdır, ürün çeşitliliği ülkemizde maalesef çok azdır. Islanma durumunda tüm özelliklerini kaybederler ve çok zor kururlar. Yağmurlu veya nemli bir havada çadırın içinde bırakılan kaz tüyü uyku tulumları kendi kendine nemlenebilir.
Kaz tüylerindeki Fill dolgular;
400-450 fill : Orta kalite, 500-550 fill : İyi kalite, 550-750 fill : Çok iyi kalite, 750 fill : Mükemmel
Kaz tüyü uyku tulumu veya mont gibi ürünler alırken dikkat etmeniz gereken nokta tulumun yapıldığı malzemenin karışım oranlarıdır. Kaz tüyü (Down), kuş tüyü (feather) şeklinde yazmaktadır. Bunların yüzdelik oranlarına dikkat edin.
Hangi özellikte tulum alırsanız alın, öncelikle nerede, hangi amaçla kullanacağınızı düşünerek alın. Yani 3 mevsim kullanacaksanız gidip belki ilerde lazım olur diye -30 limitli tulum almayın bence. Sentetik veya kaz tüyü fark etmez boyunuza uygun olanı alın. Kesinlikle büyük boy almayın.
Uyku tulumunuzu saklama koşulları ise;
– Doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde muhafaza edin,
– Kaliteli, kalitesiz ayırt etmeksizin, uyku tulumlarınızı asarak saklayın. Bu çok önemlidir. Kesinlikle torbasında muhafaza etmeyin. Kaliteli uyku tulumlarının alt kısımlarında asma aparatları vardır, olmayanlarda ise içine bir askı geçirerek dolabınızın içine veya kapınızın arkasına asarak saklayabilirsiniz.
– Uyku tulumunuzu faaliyetten sonra torbasına koyarken kesinlikle katlayarak koymayınız. Her defasında aynı yerden katladığınız için zamanla katlanan yerlerde aşınma oluyor. Torbasının içine bildiğiniz tıkma yöntemi ile dağınık şekilde sokun.

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!