SU GEÇİRMEZLİK VE NEFES ALABİLİRLİK NEDİR?

SU GEÇİRMEZLİK VE NEFES ALABİLİRLİK NEDİR?

Bir çok ekstrem spor için kıyafet, çadır, ürün vb. satın alırken 5000mm – 10000mm – 20000mm gibi yazılar okuruz. Ama birçoğumuz bunların gerçekte ne anlam ifade ettiğini veya tam olarak ne için kullanıldığını bilmiyoruz. Bu yazıda su geçirmezlik ve nefes alabilirlik olarak yazılan rakamların ne ifade ettiğini kısaca açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle su geçirmezlik testi nasıl yapılır? Bununla başlayalım;

Su geçirmezlik testi, 2,54 x 2,54 cm (1inç) taban alanına sahip 2 ucu açık bir tüple ve denenecek kumaşla yapılır. Tüpün bir ucuna kumaş koyulur ve tüpün diğer ucundan da su koyulmaya başlanır. Suyun tüpteki seviyesi yükseldikçe, kumaşa uygulanan basınçta artar. Kumaş su sızdırmaya başladığı an tüpteki su seviyesi ölçülür. Ölçülen değer, denenen kumaşın su geçirmezlik değerini ortaya çıkarır. Bu ortaya çıkan değer su geçirmezlik (waterproof) değerini oluşturur. Örneğin, 5000mm dayanıklılığa sahip bir kumaş, 5000mm(5m) yüksekliğinde su dolu tüpün tabanında oluşacak basınca dayanıklı demektir. Su geçirmezlik değerlerinin daha anlaşılabilir olması açısından, her 2000mm lik su geçirmezlik değerinin 1 saat kesintisiz sağanak yağmura dayanıklı olacağı söylenir. 4000mm 2 saat, 6000mm 3 saat gibi.. Rakam ne kadar artarsa su geçirmezlik (waterproof) o kadar artar, yağmura ve suya karşı daha dayanıklı olur.

Nefes alabilirlik ise yine 10000mm, 20000mm ile ifade edilir. Kumaşın her bir metrekaresinden,  24 saatlik bir zaman diliminde kaç gram suyun buharlaşarak geçebileceğini, terin dışarı atılabileceği ve nefes alabilirliğini ifade eder. Rakam ne kadar artarsa nefes alabilirlik (breathability) o kadar artar.

Kıyafet ve çadırlarımızın su geçirmezlik ve nefes alabilirlik özellikleri uzun süre kullanımdan dolayı ama en çokta yıkama ile kaybolacağı için bu ürünleri temizlerken mümkünse makinede yıkamak yerine silmeniz olacaktır. Silmeniz için birçok markanın özel temizleme spreyleri bulunmaktadır. O ürünleri kullanabilirsiniz. Silmenin mümkün olmadığı durumlarda ise makinede deterjan kullanmadan veya su geçirmez malzemeler için özel üretilen deterjanlar kullanarak, düşük devirde ve su sıcaklığı yüksek olmayacak şekilde yıkamanızdır.

Su geçirmezlik ve nefes alabilirlik konusunda en iyi marka, GORE-TEX olup, Amerikan Event teknolojisi de Gore-Tex’e en yakın kumaş teknolojisidir. Bu 2 kumaş teknolojisinin de 1cm² sinde 1.4 milyar gözenek bulunmaktadır. 2 si arasında kaldığınız durumlarda illa gore-tex diye tutturmanızın bir anlamı yoktur. Event teknolojisi de sizin işinizi rahatlıkla görecektir. Event kumaşlar, Gore-tex kumaşlara göre fiyat olarak daha uygundur.

Su geçirmezlik değerlerini basit bir şekilde tabloda da gösterelim;

Su geçirmezlik değeri (mm) Dayanımı
5000mm’ye kadar Hafif yağmur ve kuru kar
10000mm’ye kadar Basınç az, Az yoğunlukta yağmur ve su geçirmezlik
20000mm’ye kadar Basınç yüksek, yoğun yağış, sulu kar ve su geçirmezlik
20000mm ve üzeri Basınç çok yüksek, yoğun yağış, sulu kar ve su geçirmezlik

 

 

 

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!