MANİSA KAVŞAĞI – SABUNCUBELİ GEÇİDİ

MANİSA KAVŞAĞI – SABUNCUBELİ GEÇİDİ

Toplam mesafe : 13 km

Tırmanış Kategori: 2. kategori

Alınan toplam irtifa: 525+ m

Ortalama eğim: %4

Maksimum eğim : %9

*Parkur bilgileri Strava’ dan alınmıştır.

Manisa kavşağından başlayan parkur, Manisa İl Sınırında bulunan jandarmanın orada bitmektedir. Yoğun araç trafiği olan bir yol olması nedeniyle emniyet şeridinden dikkatli şekilde ilerlemeniz gerekmektedir. Parkur 2 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Manisa Kavşağı sonrasında benzinlikten Çiçekli Köy inişi öncesine kadar olan 5km ve %7li (karayolundaki tabela bilgisi) eğimli bölüm, Çiçekli Köy inişi, sonrasında polis kontrol noktasıyla başlayıp, Manisa il sınırına kadar devam eden 7km %5 (karayolundaki tabela bilgisi) eğimli bölümdür. Yolda maksimum %9 eğimi görüyorsunuz, o da çok kısa bir bölüm. Çoğunlukla %6-8 eğim aralığında tırmanıyorsunuz. İlk yokuşta Shell benzin istasyonu ve mezarlık bölümünde eğim biraz sertleşiyor. Çiçekli inişinden sonra 2. Yokuşta ise sol taraftaki Opet benzin istasyonuna kadar eğim %3-4 aralığında ancak sonrasında Beşyol Köyü dönüşüne kadar %7-8 aralığında devam etmektedir. Beşyol Köyü ayrımından sonra eğim yine azalıyor, tünel üstünden devam edip, eski Manisa yolunu kullanmaya devam ediyorsunuz. Bu yolda da soldaki ve artık kullanılmayan Opet istasyonuna kadar yolun eğimi %3-4 civarında devam ederken, istasyondan sonra İl sınırına kadar eğim %6-8 olarak devam etmektedir.  Manisa İl sınırındaki dönüşten, U dönüşü yaparak İzmir’e inişe geçerek geri dönebilir veya Manisa’ya devam ederek kendinize farklı parkurlar çizebilirsiniz.

Bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenler;

 • Tünele kadar olan bölümün İzmir – İstanbul yolu olmasından dolayı yoğun bir trafik söz konusu. Bu bölümde dikkatli olunuz, emniyet şeridinden gitmeye özen gösteriniz.
 • 3 farklı yokuş bölümü var. Bu yokuşlar düzenli yokuşlar olup, eğimlerinde ani değişimler olmuyor ve ritminizi bularak belirli bir tempoda rahatlıkla çıkabiliyorsunuz.
 • Çiçekli Köy inişinde yol ayrımından dolayı dikkatli olunuz.
 • Rotanın başlangıcında, ortasında ve çiçekli inişinden sonra sağ tarafta 3 adet benzin istasyonu bulunmaktadır. Buralarda ihtiyaç vb. karşılayabilirsiniz.
 • Parkurda 3 defa eğimin %8-9 lara dayandığı bölümler var.
 • Dönüşü Sabuncubeli’nden inerek yapacaksanız, iniş sırasında yüksek hızlara çıkıldığı ve yoğun araç trafiği olduğu için çok dikkatli olunuz.
 • İniş sırasında ben MTA battı çıktısını kullanarak inişime devam etmekteyim. Sebebi ise yüksek hızlarda yol ayrımlarında sıkıntı yaşamamak adınadır.
 • İniş sırasında 2 adet benzin istasyonu bulunmaktadır. Buralarda mola verip, dinlenip, ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Parkurda eğimin arttığı bölgeler şunlardır;

 • Shell istasyonu ve mezarlık bölümü
 • Soldaki Opet istasyonundan Beşyol ayrımına kadar olan bölüm
 • Tünel üstünden devam edip eski yolda bulunan kullanılmayan Opet istasyonundan Manisa İl sınırına kadar olan bölüm.
Segment İsmi Mesafe (km) Yükselme (m) Eğim (%) Kategori
Topçu Tugayı – Shell 1.84 90 4.9 4
Bornova Beşyol Climb 9.26 361 3.9 2
Sabuncubeli kısa 4.39 285 6.5 3
E881 Climb 2.64 101 3.8 4
D565 climb 2.71 121 4.5 4
Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!