NİF ULTRA TRAİL 20K PARKURU

NİF ULTRA TRAİL 20K PARKURU

Genel Bilgiler

Nif Ultra Trail 20k parkuru Kaynaklar – Gürlek Şelalesi – Gökdere Kanyonu – Kaynaklar güzergahından oluşmaktadır. 20 kilometrelik parkurda 750+m irtifa alınmaktadır. Parkur orman yolları ve patikalardan oluşmaktadır. Tek bir CP noktası bulunmaktadır. O da parkurun 7.kmsindedir.

Katılımcı Yorumu

Nif Ultra Trail 20k parkuruna 2023 yılında katılım gösterdim. Mart ayında gerçekleştirilen bu koşu da güneşli ve açık, güzel bir havaya denk geldik. Parkur, başlangıçtan hemen sonra toprak orman yolundan devam etmektedir. İlk 7.5km yokuş olan bu parkurda 345m den 872m ye kadar yüksekliğe çıkılmaktadır. 3.5.km de Gürlek şelalesi geçişi bulunmaktadır. Orman yolunun tamamen suyla kaplı olması nedeniyle ayaklarınız illaki ıslanacaktır. Islanmamak veya daha az ıslanmak için ya sol taraftaki dere yatağına girip oradan bir geçiş sağlayacaksınız ya da bazı koşuculardan gördüm ayaklarına poşet geçirip sudan geçebilmişlerdi. Bence trail koşunun ruhunda olduğu için akışa bırakın ve sudan geçin gidin 😊.  İlk CP noktası 7.km olup, Cp’den sonra 1.5 km kadar patikadan devam edilmektedir. Bu patikanın yaklaşık 500 metresi çıkış olup sonrasında inişe geçilmektedir. Patika sonrası yeniden orman yoluna girilerek 16.km ye kadar orman yolundan devam edilmektedir. 16.kmden sonra sağdan patikaya girilerek iniş devam etmektedir. Son 1 km de kaynaklar Kamp alanına geliniyor ve sonrasında yeniden orman yoluna ve köy içi yoldan devam edilerek parkur tamamlanmaktadır.

  • Garmin saatin ölçümüne göre parkur 19km de 790m irtifa kazanımı olmuştur.
  • Parkurun ilk 7.5kmlik kısmı sert olsa da sonrasında gayet makul şekilde devam etmektedir.
  • Koşuda Kalenji XT7 trail koşu ayakkabısını kullandım.
  • Koşuda 1,5lt su ve 2 jel tüketimim oldu. Suluklarımın 1 tanesinde wup tuz tableti diğerinde ise wup elektrolit tablet vardı.
  • Kaynaklar Köyü’ne Buca Hasanağa Bahçesinden dolmuş kalkmaktadır.
  • Şahsi araçlarınızla gelecekseniz Kaynaklar Köyü Çınaraltı Meydanına geçişteki köprüden önce yol kenarlarına bırakmanızda fayda var. Köy içerisinde araç yoğunluğu oldukça fazladır. Bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

*CP( Check Point) : Uzun mesafeli koşu yarışlarında, organizasyonun belirlediği ve kayıtlarında belirttiği bu noktalarda katılımcılara yiyecek, içecek, sağlık malzemesi, sağlık hizmeti, drop bag vb. hizmetler sunulur.

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!