Sütçüler – Spil Dağı

SÜTÇÜLER – SPİL DAĞI

Parkur Bilgileri;

Toplam mesafe                : 13.26 km

Tırmanış Kategori            : HC kategori

Alınan toplam irtifa         : 911 m

Ortalama eğim                  : %6.8

Maksimum eğim              : %15

*Parkur bilgileri Strava’dan alınmıştır.

Spil Dağ’ına İzmir üzerinden çıkacak olursak, İzmir-Ankara karayolundan devam ederek, Sütçüler Köyünden rotaya girmeye başlıyoruz. Otoban altından ilerledikten sonra yavaş yavaş yükselmeye başlıyoruz. Yukarı Sütçülerde Köyün en son evlerinden ayrılmadan önce küçük meydan gibi çınar ağacının altında su kaynağı var oradan sularınızı takviye edebilirsiniz. Bu bölümü geçtikten sonra sol tarfata bulunan bir evde salık şekilde duran bir köpek var. Köpeğe dikkat ediniz. Beşpınar Köyüne kadar 8.89 km lik mesafede %7.5 eğimle birlikte 668m irtifa alıyorsunuz. Beşpınar köyüne girişte su kaynağı var. Beşpınar Köyünden sonra eğim ciddi bir şekilde artıyor. 2.14km lik %9.1 eğimle 195m irtifa alıyorsunuz. Sonrasında biraz düzlük geliyor devamında ise 0.45 kmlik %9.1 eğimle 42m irtifa alınan son bölümünde tamamlanmasının ardından Milli parka geliyorsunuz. Bisiklet ile Milli parka girecek olursanız ücreti 5 TL. Biz Manisa tarafından ineceğimiz için mecburen giriş yaptık. Sütçüler tarafından Milli parka çıkan yolun asfaltı genel olarak iyi durumda. Milli parka giriş yapmak istemeyenler çıkılan bu yoldan geriye inebilirler. Manisa tarafından inecekler için ise şunu söyleyebilirim ki, yol İzmir tarafına daha kötü ve uzun. Beşpınar ve Sütçüler Köyünde kahvaltı yerleri ve yemek yiyebileceğimiz yerler bulunmaktadır. Milli parkın içinde bir markette var. Ücretlerinin biraz yüksek olduğunu belirtmeliyim.

Milli Park kapısından geçtikten sonra Milli Park gişelerine kadar kısa bölümde eğim %14-15leri görmektedir. Kısa ve dik bir bölüm olduğunu söylemek isterim. Son bölümde olması nedeniyle ekstra yorucu olabilmektedir.

Bilinmesi ve Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Yol üzerinde Yukarı Sütçüler Köyü son evler öncesinde ve Beşpınar Köyü girişinde ve çıkışında çeşmeler bulunmaktadır. Suları içilebilmektedir.
  • Yukarı Sütçüler köyünde sol tarafta bulunan son evlere yakın bir yerde köpek var. Bağlı olmadığı için zaman zaman size doğru hamle yapabilmektedir. Dikkatli olmakta fayda var.
  • Sütçüler Köyünde market, yeme-içme vb. birçok yer bulunmaktadır.
  • Beşpınar Köyünde çeşitli kahvaltı mekânları bulunmaktadır. Her zaman açık mıdır bilmiyorum.
  • Beşpınar Köyüne kadar eğim belli bir seviyede devam ederken Beşpınar’dan sonra ise eğim bariz şekilde dikleşmektedir.
  • Virajlı bir çıkış olduğu için inişlerde çok dikkatli olunuz.

 

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!