Gore Tex Nedir?

GORE TEX NEDİR?

 

 

Gore-Tex santimetrekaresinde 1,4 milyar adet gözenek içeren çok ince bir kumaştır(zar/membrandır). Bu delikler koni şeklinde olup o kadar ufaktır ki, dışarıdan sıvı haldeki su molekülleri içeriye geçemez ama içeriden buhar molekülleri dışarıya rahatlıkla çıkabilir. Gore-Tex malzemenin temel çalışma prensibi basit olarak tam da budur.

Gore-Tex malzeme, naylon veya polyester gibi yüksek performanslı sentetik kumaşlar üzerine ısıl işlem ile yapıştırılarak (monte edilerek) su ve rüzgar geçirmez, nefes alabilir kıyafetler, bereler, eldivenler ve ayakkabılar üretilir.

Gore-Tex Robert Gore tarafından 1969 yılında icat edilmiş ve 1958 yılında kurduğu Gore firması altında da tescil edilerek, üretilmektedir.

Su geçirmezlik tam olarak nedir?

Tüm dış katman için kullanılan kumaşlar suya karşı dayanıklı ve su kaydırma özellikleri, karlı ve ıslak koşullarda belli bir yere kadar sizi korur ve nefes alabilirlikleri de sınırlı seviyelerde olur. Bir kumaşında tamamen su geçirmez olarak tanımlanabilmesi için uzun süreli zorlu şartlar altında hiçbir şekilde su geçirmemeli ve nefes almaya devam ederek içtende ıslandırtmamalıdır.

Bir kumaş su basıncına ne kadar karşı koyabilirse o kadar su geçirmez anlamına gelir. Yani 3,1 PSI su basıncına dayanabilen bir kumaş 3 PSI basınca dayanıklı kumaştan daha fazla suya karşı dayanıklıdır. Bir örnek vermek gerekirse; 80-85 kilo aralığında bir kişi oturduğunda pantolonunda 3 PSI lik bir basınç oluşur. Kişi diz çöktüğü zaman ise diz bölgesindeki basınç değeri 16 PSI değerine kadar yükselir. Gore-Tex kumaşlar ise 65 PSI su basıncına dayanaklı oldukları için, bu yüksek basınç değeri sizi en zorlu şartlarda dahi ıslanmanızı engelleyecektir.

Nefes almanı neden önemlidir?

Su geçirmezlikte de kısaca belirttiğimiz gibi, malzeme su geçirmez olup su yağmurdan veya zorlu şartlardan koruyabilir. Ancak, faaliyet esnasından efor harcadığınızdan dolayı terlersiniz ve kumaş iyi nefes almıyorsa ve ter buharlarını dışarıya atamıyorsa içten kendi terinizle sırılsıklam olursunuz. Yani kuru kalabilmek için sadece su geçirmez kıyafet değil, yüksek nefes alabilme özelliğininde olması gerekir. Bazı tip ürünlerde kumaşının yeterli nefes alamamasından dolayı fermuar veya deliklerle bu işi görmeye çalışır ancak bu da bir noktadan sonra yetersiz kalmaktadır. Gore-Tex ise ekstra hiçbir şeye ihtiyaç duymadan kendi özelliği sayesinde bu işlemi görmektedir.

Gore-Tex malzemeli ürünler neden bu kadar pahalı?

Dünyadaki en iyi ve en popüler malzeme üreticileri Gore-Tex li ürün üretme lisansına sahiptir. Kaliteli malzeme, popüler üretici bir araya gelince ister istemez ücretler bir hayli yükselmektedir. Ayrıca kalite-kontrol Gore firmasının en hassas olduğu konulardan bir tanesidir. Firma üretilen her ürünün prototiplerini birden çok kez çeşitli zorluklardaki testlere sokmaktadır. Bütün test ve kontrollerden başarı ile geçen ürünler Gore-Tex etiketini alabilir. Kumaşlarında bulunan tüm dikişler yine kendisi tarafından üretilen Gore-Seam bant ile yapıştırılarak suya ve rüzgara karşı yalıtılmıştır.  Ücretlerin aşırı yükselmesi nedeniyle çoğu ünlü firma kendi su ve rüzgar geçirmez ve nefes alabilir kumaşlarını geliştirmiş ve daha uygun fiyatlardan ürünlerini satmaktadırlar.

Gore-Tex malzemeli ürünlerinizin bakımıyla ilgili aldığınız ürünün üreticisi firmasının vermiş olduğu talimatlara bağlı kalmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca, Gore-Tex özelliğine sahip ürünlerinin testlerine gore-tex.com veya youtube üzerinden bakabilirsiniz.

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!