Kaynaklar Kaya Tırmanış Bahçesi

KAYNAKLAR KAYA TIRMANIŞ BAHÇESİ

Kaynaklar kaya tırmanış bahçesi, İzmir’in Buca ilçesinin Kaynaklar Köyü’nde bulunmaktadır.

ULAŞIM;

Ulaşım kişisel araç ile gidilecekse kamp alanına kadar araçla gidilmektedir. Toplu taşıma kullanılacak ise Buca’da bulunan Hasanağa parkının önünden sabah 8.00 ile akşam 21.00’a kadar çeşitli aralıklarla dolmuşlar kalkmaktadır. Belediye otobüse kullanmak isteyenler ise 177 nolu Kaynaklar- Adatepe hattını kullanabilirler. Kamp kurulan alan ile köy yaklaşık 1 km mesafededir. Kamp kurulan alan ile tırmanış rotaları yaklaşık 5-10 dk lık yürüme mesafesindedir.

YEMEK;

Köyde yemek yemek için pideci ve gözlemeciler ve alışveriş yapmak için 2 tane bakkal, Sabah kahvaltısı içinde börekçi de bulunmaktadır. Kamplı faaliyete gittiğinizde yanınızda erzak götürmeden tüm yeme içme ihtiyaçlarınızı rahatça karşılayabilirsiniz. Köy ile kamp alanı yaklaşık 1 km mesafede bulunmaktadır.

KAMP ALANI;

Kamp alanı köy ile yaklaşık 1 km lik mesafededir. Tırmanış alanları da kamp kurulan bölgeye 5-10 dakikalık mesafededir. Kasım – Nisan ayları aralığında dereden su akmakta olup, diğer aylarda dere kurumaktadır. Kampınızı toplayıp dönüşe geçtiğiniz zaman LÜTFEN ÇÖPLERİNİZİ KAMP ALANINDA BULUNAN ÇÖP KUTUSU DEĞİL, KÖYDE BULUNANA ATIN. Kamp alanındaki çöp kutusu dolduktan sonra hayvanlar tarafından dağıtılmaktadır. Bu konuda lütfen hassas olalım.

TIRMANIŞ ROTALARI;

Kaynaklar kaya tırmanış bahçesinde ülkemizin en önemli tırmanışçılarının açtıkları, 7 farklı sektörde, 4 ile 10 derece aralığında 200’den fazla rota bulunmaktadır. Herkesin tercihine göre slot, pozitif, negatif, çatlak yüzeyli, kısa ve uzun rotalar bulunmaktadır. Rotaların neredeyse tamamı temiz ve sağlamdır. Rotalarla ilgili her hangi bir sıkıntı gördüğünüz zaman Facebook’ta yer alan İzmirkaya grubuna mutlaka yazın.

TIRMANIŞ ZAMANI;

Eylül ayından Mayıs ayının sonuna kadar rahatlıkla tırmanış yapılabilmektedir. Haziran-Ağustos döneminde ise havaların çok sıcak olmasından dolayı tırmanışlarınızı sabah 06.00-09.00 saatlerinde ön yüz sektöründe, öğleden sonra akşama doğru ise mağara sektöründe yapabilirsiniz.

REHBER KİTABI;

Bölgenin mevcut guide ı na İzmir’de dağevi veya diket limit mağazalarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca Doğan PALUT’un güncelleyerek çıkartmış olduğu Türkiye Kaya Tırmanış Rotaları Rehberi kitabında kaynaklar bölümü yer almaktadır. Bu kitaba da çoğu outdoor mağazalarında veya internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!