Sarıkaya Kaya Tırmanış Bahçesi

SARIKAYA KAYA TIRMANIŞ BAHÇESİ

Sarıkaya kaya tırmanış bahçesi, Manisa il sınırları içerisinde, Sarıkaya Mahallesinde bulunmaktadır.

ULAŞIM;

İzmir – Manisa karayolu üzerinde Bornova’dan Manisa yönüne doğru Sabuncubeli yokuşunun hemen bitiminde bulunan cepten sola girilir (sola dönüş tabelasında Karaincir-Sarıkaya yazısı mevcuttur).

Sapaktan dönüşten sonra köy yaklaşık 2km mesafededir. 2018 Haziran ayından itibaren kullanıma açılan Sabuncubeli Tüneli nedeniyle, tünel çıkışı Sarıkaya’ya dönüş sapağının ilerisindedir. Tünelden çıktıktan 500 m kadar sonra sağ yönde bir tali yola giriş veriyor ve karşı yola geçmek içinde yol veriliyor. Kontrollü olarak tali yola girip karşı İzmir yönüne doğru dönmeniz gerekiyor.

İzmir yönüne döndükten sonra tünele girmeyip eski yoldan (sağdan) devam ederek, biraz ilerde sağda köye dönüş yolunu göreceksiniz.

Köy yoluna girdikten sonra köy içerisinde sağ tarafta küçük bir tepecikte mezarlar bulunmaktadır. Mezarların hemen karşısında bulunan demir kapıdan geçerek rotalara çıkan patikaya girebilirsiniz. 15 dakikalık bir yürüyüşten sonra rotalarda olacaksınız.

Araçlarınızı demir kapının olduğu yerdeki duvar dibine doğru park edebilirsiniz. Yolun bu bölümü geniş olduğu için sıkıntı olmamaktadır.

Rotalara çıkan wikiloc haritası için;

https://tr.wikiloc.com/wikiloc/spatialArtifacts.do?event=setCurrentSpatialArtifact&id=26237341

YEMEK;

Köyde bakkal veya kahvehane bulunmamakta, sadece çeşme bulunmaktadır. Bu nedenle yiyecek ve içeceklerinizi önceden alarak yanınızda getirilmesi gerekmektedir.

VE LÜTFEN ÇÖPLERİNİZİ ROTALARDA VE DOĞADA BIRAKMAYINIZ.

KAMP ALANI;

Bölgede ormanlık alanların çok olması, zeminin çarşak veya kayalık alan olmasından kaynaklı kamp yapmaya müsait değildir.

TIRMANIŞ ROTALARI;

Sarıkaya kaya tırmanış bahçesi ülkemizin en önemli kaya tırmanışçıları tarafından açılmış rotalar bulunmaktadır. Sarıkaya tırmanış bahçesinde 7 sektör ve 100 üzerinde rota bulunmaktadır. Rotalar 5 ila 10 derece aralığındadır ve geleneksel rotalarda mevcuttur. *

TIRMANIŞ ZAMANI;

Mart ayından Kasım ayının sonuna kadar rahatça tırmanış yapılabilmektedir. Kış döneminde soğuk olmasından dolayı tercih edilmeyebilir. Yaz aylarında gölgede rahatça ve serin serin tırmanmak için en ideal kaya tırmanış bahçelerinden diyebiliriz. *

REHBER KİTABI

Bölgeyi keşfeden ve açılan birçok rotada emeği olan Zorbey AKTUYUN, 2015 yılında SARIKAYA KAYA TIRMANIŞ REHBERİ adıyla rehber kitap çıkartmıştır. Bu kitabı alarak tırmanış rotaları bilgilerine ulaşabilirsiniz. Lütfen emeğe saygılı olmak adına fotokopi vb yöntemlerle kitabı çoğaltmayınız. Kitabı İzmir’den Dağ Evi veya Dikey Limit mağazalarından temin edebilirsiniz.

*SARIKAYA KAYA TIRMANIŞ REHBERİ’NDEN ALINTI YAPILMIŞTIR.

 

 

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!