ÖRNEKKÖY – YAMANLAR DAĞI

ÖRNEKKÖY – YAMANLAR DAĞI

Toplam mesafe : 9.77 km

Tırmanış Kategori: 2. kategori

Alınan toplam irtifa: 601 m

Ortalama eğim: %6.1

Maksimum eğim : %12

*Parkur bilgileri Strava’dan alınmıştır.

Yamanlar Köyü, İzmir ilinin Karşıyaka ilçesine bağlı olan bir köy/mahalledir. Aynı yol üzerinden Yamanlar tabiat parkı ile birlikte Karagöl tabiat parkına ulaşım sağlanmaktadır. Parkurun başlangıcı tenis kortlarının bulunduğu kavşak olarak kabul edilmektedir. Parkura başladıktan sonra mezarlık bölümü ilk sert bölüm size karşılamaktadır. Burada maksimum %12-13 eğimleri görebiliyoruz. Mezarlık arkasından itibaren belli bir eğimde (%6-7 civarı) çıkan yol, Yamanlar Köyü ayrımından sonra biraz sertleşmektedir. 2. Çeşme ile birlikte segment bitmektedir. Devamlı akan bu çeşmeden suyunuzu doldurup, biraz soluklanıp inişe geçebilirsiniz. Biz genellikle buradan sonra dönüyoruz, ancak siz devam etmek isterseniz yol Karagöl Tabiat parkına kadar etmektedir. Devam eden yolda ciddi bozukluklar var ilerlerken ve inerken dikkatli olunuz. Ayrıca Yamanlar ve Karagöl tabiat parkları tercih edilen yerler olduğu için araç trafiği, keskin virajlar vs. nedeniyle inişlerde dikkatli olmanızda fayda var.

Bilinmesi ve Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Parkur üzerinde 2 adet çeşme bulunmaktadır. Her mevsim akmaya devam ediyor.
  • Örnekköy sonrasında atıştırmalık vs. alabilecek herhangi bir yer yoktur. Atıştırmalık vs. almak istiyorsanız Örnekköy son nokta.
  • Yolda 2021 yaz aylarında bir asfaltlama çalışması yapılmıştı. Bu asfaltlama çalışması mezarlığın arkasına kadar devam etmiş olup, sonrasında yeniden eski, kötü asfalt devam etmektedir.

Parkurda 3 tane eğimi ciddi olan bölgeler şunlardır;

  • Mezarlığın yanından başlayan bölüm,
  • S bölüm çıkılırken
  • Yamanlar köy ayrımı sonrası

 

Segment İsmi Mesafe (km) Yükselme (m) Eğim (%) Kategori
2.Çeşme 9.77 601 6.1 2
1.Çeşme Z. Aslan Tırmanışı 2.53 182 7.2 3
Yamanlar Köyü Ayrımı 4.7 295 6.3 3
Yamanlar Köyü 2.22 209 9.3 3
İnterval Climb 0.87 87 9.9 4
Yamanlar Köyü 1.29 83 6.5 4

 

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!