Olimpos Kaya Tırmanış Bahçesi

OLİMPOS KAYA TIRMANIŞ BAHÇESİ

Olimpos kaya tırmanış bahçesi, Antalya il sınırları içerisinde, Olimpos bölgesinde bulunmaktadır. Olimpos, deniz, doğa ve kaya tırmanışının bir arada olduğu özel bölgelerimizden birisidir.

ULAŞIM;

Antalya ilinin Kumluca ilçesinde bulunan Olimpos Antalya merkeze 75 km uzaklıktadır. Kişisel aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ile gelecek iseniz, Bazı otobüslerin Kumluca seferleri mevcut. Kumluca otobüsüne binerek Olimpos kavşağında inebilirsiniz. Buradan Olimpos’a mevsime göre değişen saatlerde kalkan dolmuşlar var. Kumluca otobüsünü kullanmaz, Antalya otogarında inerseniz burada şehir içi terminal bölümünden Kemer otobüslerine binerek yine Olimpos kavşağında inerek, yine Olimpos’a giden dolmuşlara binebilirsiniz.

YEMEK;

Özel olarak yemek yiyecek bir yer değil ancak atıştırmalık birkaç mekân bulunmaktadır. Konaklama yapılan yerlerin çoğunda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği var. Bunun dışında 12 ay açık şekilde bulunan marketlerde bulunmaktadır.

KONAKLAMA;

Olimpos’ta konaklama için birçok kamping ve bungalov/ağaç evler var. Mevsime/sezona göre bazı işletmeler kapanıyor bazıları 12 ay açık ve hizmet vermeye devam ediyorlar. Gitmek istediğiniz yerleri önceden arayarak mutlaka iletişime geçiniz.

TIRMANIŞ ROTALARI;

Olimpos kaya tırmanış bahçesi, Çıralı bölümlerini de sayarsak, Olimpos’ta ülkemizin en önemli tırmanışçıları ve yabancı tırmanışçılar tarafından açılmış, 11 sektör ve 380 civarında tırmanış rotası bulunmaktadır. 4 ile 11- derece arasında rotalar bulunmaktadır. Olimpos’ta rota açma çalışmaları 2001-2002 yıllarında başlamış olup halen açılmaya ve yenilenmeye devam etmektedir. *

LÜTFEN ÇÖPLERİNİZİ TIRMANIŞ BÖLGELERİ VE DOĞADA BIRAKMAYINIZ.

TIRMANIŞ ZAMANI;

Yılın her mevsimi tırmanılabilir. Yazları hava oldukça sıcak olsa da Dersane sektörü kanyon içi gölge oluyor ve burada yaz aylarında da rahatlıkla tırmanabilirsiniz. Yağışı fazla olan bir bölge olduğu için meteorolojinin faaliyetlerden önce sık sık takip edilmesinde fayda var.*

REHBER KİTABI;

Bölgede ilk rotaları açıp bütün sektörlerde de rota çalışmaları yapan değerli insan Öztürk KAYIKÇI, 6. Baskısı olan güncel ANTALYA KAYA TIRMANIŞ REHBERİ kitabını 2018 Ekim itibari ile piyasaya sunmuştur. Bu kitabı bazı tırmanış salonlarından, outdoor mağazalarından ve Olimpos’tan temin edebilirsiniz. Bu kitabı satın alarak sadece Olimpos’un bilgilerine değil, Antalya’da bulunan tüm tırmanış rotalarının bilgilerine sahip olacaksınız. Lütfen emeğe ve telif haklarına saygılı olmak adına fotokopi, fotoğraf vb. yöntemlerle kitabı çoğaltmayınız.

*ANTALYA KAYA TIRMANIŞ REHBERİ’NDEN ALINTI YAPILMIŞTIR.

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!