DEREKÖY (İZMİR) KAYA TIRMANIŞ BAHÇESİ

DEREKÖY (İZMİR) KAYA TIRMANIŞ BAHÇESİ

Dereköy kaya tırmanış bahçesi, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde Dereköy’de bulunmaktadır.

ULAŞIM;

Dereköy’e ulaşım genel olarak kişisel araçlarla olmaktadır. Köyün içerisinden geçtikten hemen sonra yol Gökyaka köyüne doğru devam ediyor ve sola doğru da asfaltı bozulmuş bir yol mevcut. O bozuk gözüken yoldan devam ederek 2km kadar ilerlemeniz gerekmektedir. Araçlarınızı park ettiğiniz yerden 5m kadar sonra tırmanış alanına gelmiş oluyorsunuz.

https://tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/derekoy-derekoy-kaya-tirmanis-bahcesi-98547119

YEMEK;

Tırmanış bölgesi köyden 2 km kadar içeride olduğu için bölgeye gitmeden önce yiyecek ve içecek ihtiyacınızı hesaplayarak yanınıza önceden almanızda fayda bulunmaktadır. Köyde bakkal ve kahvehaneler bulunmaktadır.

KAMP ALANI;

Tırmanış bölgesine giden yol üzerinde sağ tarafta bulunan ağaçların altında veya tırmanış alanındaki dereden biraz yürüyüp ormanın içindeki alanda rahatlıkla kamp atabilirsiniz. Ancak yaz aylarında orman yasakları nedeniyle kamp yapmak yasak olup bölgede kamp kuranlara Jandarma idari işlem yapmaktadır.

TIRMANIŞ ROTALARI;

Dereköy kaya tırmanış bahçesinde ülkemizin ve bölgemizin en önemli tırmanışçılarının açtıkları 4 sektörde 4 ile 10 derece aralığında 35 civarında boltlu ve geleneksel tırmanış rotaları bulunmaktadır. Herkesin tercihine göre slop, pozitif, negatif, çatlak yüzeyli, kısa ve uzun rotalar bulunmaktadır. Rotalarla ilgili her hangi bir sıkıntı gördüğünüz zaman rotayı açan kişilere ulaşınız ve Facebook’ta yer alan İzmirkaya grubuna yazınız.

TIRMANIŞ ZAMANI;

Yaz dönemi İzmir’de tırmanış yapılabilen ender bölgelerden birisidir. Kış aylarında dereden su akmaya başladığı zamanlar tırmanış yapmak emniyet almak sıkıntı olabilmektedir. Sadece girişte sol yüzeyde bulunan 4-5 rota rahatça emniyet alınabilecek ve tırmanılabilecek durumdadır. Dere kuruyken ise rahatlıkla tırmanabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında arı popülasyonu oldukça arttığı için, arı sokmalarına karşı dikkatli olmanız gerekmektedir. Bölge ormanlık alanın içinde bulunması sebebiyle yangın riski vb nedeniyle yaz aylarında bölgeye girişte ve bölgede tırmanmakta sıkıntılar yaşanabilmektedir.

REHBER KİTABI;

Bölgenin rehber kitabı henüz bulunmamaktadır. Ancak bölgede bulunan rotaların birçoğunu açan Zorbey AKTUYUN’un sitesinde bölgedeki açılmış bütün rotaların bilgileri bulunmaktadır. Rota bilgilerine oradan ulaşabilirsiniz.

https://zorbeyaktuyun.blogspot.com/2017/11/kemalpasa-derekoy-rota-bilgileri.html

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!