İDA ULTRA 15K KÖY KOŞUSU

İDA ULTRA 15K KÖY KOŞUSU

Genel Bilgiler;

İda Ultra 15k Köy Koşusu, 15-16 km uzunluğunda, 600+m irtifa kazanımı olup Yeşilyurt Köyünden başlayarak, Adatepe Köyünde sonlanmaktadır. Bu 2 köy özellikle kültür turizmi açısından da oldukça yoğundur. Koşunun tamamına yakını patika ve orman yollarında geçmektedir. Toplam 2 km asfalt bulunmaktadır. Katılımcıların bu tür zeminlerde koşu deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Yarışın orta sertlikte olup, parkurdaki işaretlemeler yeterli seviyededir. 10.km de su noktası bulunmaktadır. Süre sınırı 3 saat olan bu parkurda, keyifli koşular dileriz.

Katılımcı Yorumu

İda Ultra 15k Köy Koşusuna 2019 yılında katılım gösterdim. Genellikle hobi olarak koştuğum o yıllarda ilk kez trail yarışmasına katılmak istedim. Bu ilk yarışında coğrafyasını en çok beğendiğim yerlerden olan Kazdağlarında olması güzel oldu. Parkuru 1 saat 40 dakikalık bir sürede tamamladım. Parkur Yeşilyurt Köyü’nden başlıyor. Köyden itibaren 2.3 km çıkış olup bunun köy içi bölümü taşlı yol olup devamı toprak yol şeklindendir. Sonrasında inişe geçilen parkurda toprak yol 7,5. km ye kadar devam ediyor, sonrasında asfalt bölüm başlıyor ve iniş devam etmektedir. Parkurun 10. km civarında sağa doğru hafif bir çıkış var. 11.km de su noktası olup o noktadan itibaren soldan toprak yola geçiş yapılıyor. 11,5. Km ye kadar toprak yoldan indikten sonra sağdan patikaya giriş yapılıyor bu bölüm son 500m ye kadar çıkış olup 15k lık parkurun en sert bölümünü oluşturmaktadır. 14.8 km ye kadar yokuş devam etmektedir. Son 500m kala iniş başlıyor ve inişle birlikte Adatepe Köyü’nde yarış bitmektedir. Orta sertlikte keyifli bir koşu parkuru diyebilirim. Adatepe Köyü’nde yarışma sonrasında zaman geçirecek fırsat bulabilmektesiniz. Bundan dolayı yanınızda kredi kartı veya nakit bulundurmanızda fayda var.

O dönem trail koşu ayakkabım olmadığı için Nike Pegasus 35 koşu ayakkabısı ile parkuru tamamladım. Patika çıkışında ayakkabı biraz zorlasa da genel olarak yol koşusu ayakkabısı ile çok zorlanmadım. Koşu sırasında baton kullanmadım. Kalenji’ nin 10lt koşu çantasını kullandım.

İlk trail koşu yarışması deneyimi için İda Ultra 15k Köy Koşusunu kesinlikle tavsiye ederim. Kaz dağları bunu hak ediyor. Koşuyla kalın.

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!