FORCLAZ 700 ŞİŞME MAT

FORCLAZ 700 ŞİŞME MAT

Genel Bilgiler;

Bivak ve trekking sırasında rahatça uyumak isteyenler için tasarlandı. L boyda ölçüleri; 180 x 52 x 5,5 cmdir ve 510 g ağırlığı ile çok ve çok az yer kaplayan şişme mattır.

Isı yalıtımı; 10°C – 20°C veya 20°C ve üzeri sıcaklıklar için uygundur.

Üfleyerek şişrebilirsiniz. Çitf etkili ve tek yön tıpaya sahiptir.

Üzerinde bulunan silikon pedler uyku tulumunun kayması önler.

TEKNİK BİLGİLER;

Hacim ve paket boyutu; katlı boyutu 10 x 26 cm, paket hacmi; 2 litre

Kurma ve toplama kolaylığı; Matınıza zarar vermeden en uygun katlama yöntemi, matı enlemesine dörde katlayıp ardından rulo haline getirmenizdir.

BİLEŞENLER/TAVSİYELER

Bileşenler; %57 Termoplastik poliüretan, %43 polyester

Bakım önerileri;

Islak bezle temizleyin.

Kuru ve havalandırılmış yerde kurutun.

Yıkamayınız.

Beyazlatıcı kullanmayınız,

Ütülemeyiniz,

Kuru temizleme yapmayınız.

Saklama önerisi;

Ürünün daha uzun ömürlü ve güvenilir olması için sererek, tıpası açık şekilde kuru ve hava alan bir yerde saklayın.

UYARILAR;

Maksimum ağırlık: 125 kg

Suda kullanılmaz

Kullanıcı Yorumu;

Bu ürünü Rize’de 3 hafta sürecek yayla geçişlerinde kullanmak üzere yaklaşık 1 ay önce Decathlon’dan satın aldım. Bu ürünü satın almadaki amacım hafif olması, oldukça az yer kaplaması. 3 mevsim kullanılabilecek olan bu ürün havaların fazla soğuk olmadığı yaz aylarında da yaylalar için oldukça başarılı diyebilrim. Kamp attığımız Pokut, Amlakit, Elevit ve Çat yaylalarında kamplarımda kullandığım kadarıyla herhangi bir sıkıntı yaşamadığımı açıkça söylemeliyim. Benzer kalınlıklarda ürünlerle kıyaslandığı zaman hem fiyat/performans olarak çok başarılı diyebilirim. Üründe şişirme ve indirme için çift tıpa sistemi kullanılmış ve bu olay özellikle şişirmede havanın geri kaçmasını önleyerek size büyük kolaylık sağlıyor. Ürün her ne kadar şiştikten sonra deniz yatağı hissiyatı verse de, kullanım, taşıma ve saklama açısından oldukça başarılı. Uzun süreli yürüyüşler, bisikletli kamp faaliyetleri, Trans geçişleri, Likya yolu faaliyeti gibi ağırlığın ve hacmin önem kazandığı yerlerde bu matı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hep iyi özelliklerinden bahsettik, bu ürünün hiç mi kötü özelliği yok evet var. Matın rengi sarı/hardal tarzı olduğu için çok çabuk kirleniyor ve çok kolay iz kalıyor. Ürün temizliğine dikkat edenlerin ürünü daha titiz kullanmaları gerekmektedir. Araştırıp, gördüğüm kadarıyla sadece matın L boyu satılmaktadır. Ürünle ilgili sorun yaşamamak adına vücut ölçülerinizi dikkate alarak matında ölçülerine bakarak satın almanızda fayda vardır.

Artıları;

 • Fiyat/performans açısından harika,
 • 3 mevsim uzun faaliyetler(yürüyüş, bisiklet) için çok iyi bir ürün
 • Hafifliği ve paket hacmi çok başarılı. peket hacmi 1,5 lt lik su şişesinden daha az yer kaplamaktadır.
 • Çift tıpa sistemi,
 • Kolay paketlenebilirliği,

Eksileri;

 • Rengi ve kolay leke tutması.
 • Sadece L boyunun satılması

 

Forclaz 700 şişme matı Decathlon mağazalarından veya internet sitesinden alabilirsiniz. 190 tl olarak fiyatı belirlenmiştir. Benim gördüğüm kadarıyla sadece L boyu satılmaktadır. Vücut ölçüleriniz dikkate alarak satın almanızda fayda vardır.

4 Responses so far...

 1. Ozan ÖZER dedi ki:

  Merhaba Serkan, öncelikle bilgilendirmen için sağol. Bu ürünü ben de mağazada görünce özellikle hafifliği açısından ilgimi çekti. Çantayı hafifletmek için almayı düşünüyorum. Sence altta z matla birlikte kış faaliyetlerinde de kullanılabilir mi? Bende şu an forclaz 400 L mat var. Kış faaliyetlerinde dediğim sistemle kullandım ve çok da rahat ettim. Ancak onun kapladığı yer ve ağırlık sendeki modelin iki katı fazla.

  • Serkan dedi ki:

   Merhaba dostum, öncelikle teşekkür ederim. Kesinlikle ürün hafifliği, kapladığı yer ve kullanım kolaylığı ile harika. Ancak maalesef sadece 3 mevsim için geçerli. Z mat altta şişme mat üstte olunca kışın matın içinde hava soğuyacağı için betonda uyuyorsun gibi buz gibi zemin oluşuyor. Z matı şişme matın üzerine koyunca da, 5 cm kalınlığı olan matın üzerinde z mat ile konforsuz/rahatsız bir uyku deneyimi yaşarsın. 5 mevsim için şişme mat alınacaksa tek alternatif Thermarest’in yeni serisidir. Maalesef yaz döneminde yükselen dövizle de üst düzey ürünleri almak şimdilik hayal diyebilirim.

 2. Mağazada bile bu kadar değerlendirme bilgisine ulaşamadım. Zaman ayırıp bu değerlendirmeyi yazdığınız için teşekkür ederim. Bu yazıdan sonra yaz faaliyetleri için almaya karar verdim.

  • Serkan dedi ki:

   öncelikle teşekkür ederim. elimden geldiğince kullandığım malzemelerle ilgili yazmaya çalışıyorum. güzel ve keyifli faaliyetlerde kullanman dileğiyle

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!