BORNOVA  – KAYADİBİ KÖYÜ

BORNOVA  – KAYADİBİ KÖYÜ

Parkur Bilgileri;

Toplam mesafe : 7.04 km

Tırmanış Kategori: 2. kategori

Alınan toplam irtifa: 480 m

Ortalama eğim: %6.8

Maksimum eğim : %15

Segment linki;

https://www.strava.com/segments/20046842/compare/Mjg0MzU1MjY3NTUyNTk1ODk0OCwyNzk5MzI1OTYxMzI0MzMyNzkw

*Parkur bilgileri Strava’dan alınmıştır.

Kayadibi Köyü, İzmir ilinin Bornova ilçesine bağlı olan bir köy/mahalledir. 600m rakımlı olan Kayadibi köyünün yokuş parkuru 7 km kadar bir mesafe olup, 500 m civarında irtifa alıyorsunuz. Parkur oldukça sıkı ve serttir. Parkurun 5 farklı noktasında ciddi eğimler yer almaktadır. %15’lere varan maksimum eğimlere maruz kalınıyor. 2 bölümde hafif düzleşen parkur, bir bölümde ise aşağıya iniş şeklindedir. Parkur bütün olarak değerlendirildiği zaman 2. Kategori bir yokuştur. Köye kadar yol soğuk asfalt, çoğu yeri bozuk, dalgalı ve kenarların mıcırlı olduğu için inişi bu yol üzerinden tavsiye etmiyorum(Yol bisikletleri için). Tabii tercih yine de sizindir. İnişinizi Homeros Vadisi, Eğridere üzerinden veya Karaçam üzerinden yapabilirsiniz. Eğridere üzerinden iniş yapacak olursanız Homeros vadisine inip sonrasında kısa ve sert bir yokuşu çıkmanız gerekiyor. Kayadibinin üstüne bu yokuş çıkışı oldukça yorucu olabiliyor. İnişi Karaçam üzerinden yapacak olursanız bu yolun tamamı sıcak asfalt olup, tek sıkıntısı Sabuncubeli üzerinden iniş yapmanızdır. Yoğun ve ağır araç trafiği ile bisikletle inişteki yüksek hızlar dikkate alındığı zaman tehlikeli olabiliyor. Buradan inmeyi tercih ederseniz çok dikkatli olunuz. Parkurda ilk çıkışta Şehitliğe gelene kadar yol üstünde oldukça böğürtlen çalısı var. Mevsimine denk gelirseniz afiyetle yiyebilirsiniz. Köyde kahvaltı yerleri, çay vb. içebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz yerler mevcuttur.

Bilinmesi ve Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Yol üzerinde bulunan işletme, depolar ve şehitlikteki köpeklere dikkat edin. Ayrıca köye yaklaşırken çoban köpekleri de olabiliyor dikkat etmenizde fayda var.
  • Yol üstünde su kaynağı yoktur. Köyde kahvaltı, atıştırma vb yapabileceğiniz birden çok mekan bulunmaktadır.
  • 5 bölgede eğimin çok fazla ve çok virajlı olması, yolun birçok bölgesinin asfaltının bozuk ve dalgalı olması nedeniyle iniş sırasında çok dikkatli olunuz.

Parkurda 5 tane eğimi ciddi olan bölgeler şunlardır;

  • Şehitliğin yanından başlayan bölüm,
  • Ormanın içinden geçen bölüm,
  • Sol tarafta ev ve arı kovanların olduğu bölüm,
  • 2 ev arasındaki bölüm,
  • Atlı vadi bölgesindeki iniş sonrası köye çıkan son bölüm,
Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!