KISA KISA DOĞU EKSPRESİ

KISA KISA DOĞU EKSPRESİ

 

Kısa kısa Doğu Ekspresi yazımda sizlere standart ve her yerde yazılan şeylerden bahsetmemeye çalışacağım. Çünkü her yerde fazlasıyla Doğu Ekspresi deneyimleri vs., Kars’ta neler yapılır ne yenir ve nerelerde gezilir gibi konularla ilgili fazlasıyla yazı bulunmaktadır. Ben daha çok biletlerin satışa çıkar çıkmaz satılması, bilet bulunamaması, bilet bulanların nasıl bilet buldukları ve sonuç olarak Doğu Ekspresine nasıl bilet alacağınıza dair kendi edindiğim tecrübelerimi aktaracağım.

Uzun zamandır gitmeyi planladığım Doğu Ekspresi yolcuğumu sonunda 2018 Şubat ayında yapabildim. Öncelikle Tren biletleri satışı TCDD’nin bilet sistemi olan Eybis üzerinden ve gişelerden yapılmaktadır. 30. Gün biletleri satışa çıkmaktadır(Örnek olarak açıklayacak olur isem bugün 1 Aralık biletlere bakıyoruz, 30 Aralık biletleri satışa çıkıyor, 31 Aralığınki değil). Daha ileri tarihli bir bilete bakamıyorsunuz. Biletler genellikle sabah 7:30 – 8:45 gibi satışa çıkarılıyor. Size ilk tavsiyem TCDD bilet satışının mobil uygulamasını yüklemenizdir. Gerçekten her an takip etmek adına güzel oluyor. Planlarınızı yaptınız ve almak istediğiniz günün bileti için satışa çıkacak 30 gün öncesinde bilgisayarınızın karşısına oturdunuz ve biletler satışa çıktı. Bir baktınız o tarihte bilet kalmamış gözüküyor. Şok.. Nasıl olur? Daha 5 dakika önce satışa çıkan biletler bu kadar kısa sürede nasıl bitebilir! Hemen akıllara torpiller vs. geliyor. Ancak durum biraz farklı. TCDD biletleri satarken o alacağınız 30 gün sonraki trenin biletlerinin tamamını satışa çıkarmıyor. Parça parça satışa çıkarıyor ve genellikle az vagonla satışa çıkılıp ek vagonların satışı yapılıyor. Güzel bir takip ile istediğiniz tarihte bilet almamanız için hiçbir sebep yok. Mesela ben uçak biletlerimi çok önceden aldığım için mecburen o tarihlerde yolculuk etmem lazımdı. En kötü ihtimalle standart koltuklarda gitmeyi bile göze almıştık. Ancak ilerleyen süreçte arada takip edip bilet sisteminden kontrol yaparak gördüm ki biletler belirsiz aralıklarla satışa çıkıyor. Bende kendimize 2 kişilik yataklı, arkadaşlarıma da 4 kişilik kuşetli kompartımanları aldım. Şans, tesadüf her şey diyebilirsiniz ama sürekli takip Doğu Ekspresine bilet almadaki en önemli detay. Eğer fazla para turla veya birileri üzerinden bilet almıyorsanız bilet almanın temel olayı budur.

Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü aynı gün içerisinde gezilebiliyor. Dilerseniz araç kiralarsınız, taksi ile anlaşabilirsiniz veya günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi’ne 1 gününüzü ayırın derim.

Konaklama ile ilgili Konak Hotel’de kaldık. Hem merkezi hem de tüm ihtiyacımızı yeterli olacak şekilde karşıladı.

Araç kiralamayı Akbulut oto kiralamadan yaptık. Aracımızı Gar’a kadar getirdiler, aracı alırken ve teslim ederken hiçbir sıkıntı yaşamadık.

26 saat süren tren yolcuğu olduğu için akşam yemek, sabah kahvaltı için ve geceye özel olarak çeşitli içeceklerinizi önceden hazırlayarak yola çıkmanız yolculuğunuzu daha keyifli hale getirecektir.

Not: Kaldığım yeri ve araç kiraladığım şirketi reklam amaçlı yazmadım. Kendim kullandım ve memnun kaldığım için yazdım. Siz kullanırken sorun yaşayabilirsiniz, herkes memnun kalacak diye bir şey söz konusu değil elbette.

Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!